האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera

עבודות שיקום בטון – למה וכיצד זה נעשה?

עבודות שיקום בטון – למה וכיצד זה נעשה?

בשנים האחרונות יש מודעות לבנייה בשיטות שונות מלבד הבנייה המסורתית, אבל מבנים רבים שנבנו בדרך הישנה אינם מתוחזקים כראוי, או שמלכתחילה לא נבנו בצורה מקצועית ואיכותית. המשמעות היא שמבנים רבים שעשויים מבטון נמצאים במצב לקוי מאוד ומסכנים את הסביבה ואת הדיירים בהם. לכך נוספת מדיניות אכיפה קפדנית של רשויות מקומיות שדורשות תחזוקה נאותה ושיפוצים נרחבים של מבני בטון, שכן המודעות לבנייה בטוחה גדלה והולכת. זה קורה כשמתחילים להיווצר סדקים נראים לעין שמפחידים את הדיירים, והתלונות לעירייה מתגברות, או כשרואים נזק ממשי בחלקי המבנה. בדרך כלל הסכנה לשלמות המבנה ויציבותו מחייבים בשלב זה עבודות שיקום בטון יסודיות ונרחבות.

שיקום בטון מיועד לחיזוק התשתית

בעיות יציבות מבנה והיחלשותו מסכנות אותו בכל עת, ולא רק במקרים של רעידות אדמה או קריסה מלאה בגלל פגיעה בזמן מלחמה, למשל. מדובר במבנים שהבטון שלהם במצב שבו גם ביום יום הם מתפוררים ועלולים לקרוס ולהפיל את המבנה כולו. פגיעה חמורה עלולה להימצא בעיקר בעמודי הבטון שנוצקו מסביב לכלונסאות הברזל, לרוב עקב חלודה בברזל. במקרה זה יש לעבות את העמודים ולחזק אותם לא רק על ידי הוספת בטון אלא גם ברזל חדש שיתווסף לברזל המחליד. עמודי בטון מתפוררים נמצאים בעיקר בקומות הקרקע שעליהן בנויות קומות רבות בבניינים של פעם. המגע הישיר שלהם עם הקרקע חושף אותם בנוסף לבעיות היחלשות עקב הלחות הגבוהה שנוצרת מניקוז מי השקיה או מי הבניין בכלל. לחות זאת מייצרת חלודה שמאכלת את הברזל ומחלישה את הבטון מלמטה למעלה.

מה ניתן לעשות?

שיקום בטון על ידי עיבוי עם בטון חדשני יותר, שאטום לרטיבות ולכן מגן על הברזלים החדשים שמוחדרים אליו. אם הבטון המקורי שנעשה בו שימוש אינו איכותי, זה הזמן להשתמש בחומרים איכותיים יותר ולחזק אותו על ידי תוספים מיוחדים. יש לאטום ולחפות אותו ביתר הגנה הפעם ולטווח ארוך יותר. אסור לטייח או לצבוע מקומות שבהם רואים סדקים בבטון או התנפחות כתוצאה מלחות שחדרה אליו. כמו כן, אין לנסות להשתמש בחומרים מאולתרים על מנת לסתום בו סדקים. כל החומרים האלה רק מגבירים את הקורוזיה ואת הנזק, ובמקרה זה גם יסתירו את מידת הנזק האמתית לבטון, כך שאי אפשר יהיה לאמוד את הבעיה בזמן ולמנוע אותה. זאת טעות נפוצה של אנשים שחושבים שהבעיה היא רק קוסמטית.

תיקון נכון ושיקום מקצועי

תיקון נכון ושיקום נעשים רק על ידי בעלי מקצוע שמתמחים בכך, משום שכל טיפול שאינו מקצועי מיסודו יגביר את הנזק ויאיץ את ההתפוררות בגלל הרכב החומרים השגוי. יש לחשוף את הברזל הבעייתי ולהשתמש בחומרים הנכונים בלבד לשיקום הבטון. לא יהיה חיבור בין הבטון לברזל אם הוא לא ייעשה על ידי זה,  חיפוי או איטום בלבד או ללא עבודה לפי מתווה מיוחד לשיקומו. רק קבלנים מורשים המתמחים בשיקום או ניסור בטון ימנעו סכנת נפשות ונזק לרכוש.