האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera

חיזוק מבנים נגד רעידות אדמה

חיזוק מבנים נגד רעידות אדמה

בשנת 2005 אישרה ממשלת ישראל את תכנית תמ"א 38- תכנת מתאר ארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה לכל הבתים, אשר היתר הבנייה שלהם הוצא לפני 1980 . התכנית מקנה לדיירי בתים משותפים זכות ואפשרות ליהנות משדרוג הנכס ומהשבחתו. הלכה למעשה, על פי תכני תזו ניתן לקבל אישור לתוספת בנייה, המתבצעת על ידי קבלן חיצוני, ללא צורך בתשלום מס והיל השבחה.

במסגרת תכנית תמ"א 38 כלולים: הוספת מעלית לבניין וממ"ד ( מרחב מוגן דירתי). מדובר בהוספת חדר לדירה. כמו כן מדובר בחיזוק קומת העמודים של הבניין באופן שבו הם נסגרים לחדרים ובכך מהווים תוספת של חדרים ומחסנים בקומת הקרקע, מה שמשביח את ערך הנכס. במסגרת התכנית משודרג הבניין באופן המחסן את עמידותו בפני רעידות אדמה ומתבצע גם שדרוד חיצוני ( לובי, חנייה וחצר).

בשנים האחרונות הרגישו רבים מתושבי ישראל בכלל ובצפונה בפרט רעידות אדמה, אשר אף שלא גרמו להרס יש בהן משום עדות לפעילות סייסמית באזור הנתון על קו השבר הסורי אפריקני, אשר כל יישוב הממוקם עלי ובקרבתו מועד לפרענותה של האדמה.

חלק הארי של אנשי המקצוע סבורים וטוענים, כי רעידת אדמה תתחולל באופן כמעט ודאי באזורנו, אף שלא ניתן לצפות את מועדה. אין ספק כי חוות דעת של מומחים והיתכנות התחוללותה של רעידת אדמה מחייבים היערכות מבעוד מועד. חיזוק מבנים הוא תנאי הכרחי להיערכות וחלק מרכזי ומהותי בה.

אי- עמידותם של בניינים רבים בישראל בתקני בנייה מחמירים ומחייבים כנגד רעידות אדמה מחייבות  שדרוגם והתאמתם במהירות הרבה ביותר כדי לאפשר לדייריהם לחיות בתחושת ביטחון רבה וגבוהה יותר.

תכנית עבודה מסודרת לחיזוק מבנים  נגד רעידות אדמה מחייב בדיקה יסודית וקפדנית של מצבם על ידי אנשי מקצוע והכנת תכנית לחיזוקם. מבנים שחיזוקם הכרחי ואינו סובל דיחוי הם:

  1. מבנים שקירותיהם לחים ורטובים ולכן הם מועדים לקריסה מהירה במקרה של רעידה.
  2. מבנים שהיתר הבנייה שלהם הוא לפני 1980 .
  3. מבנים שנמצאו בהם ליקויי בנייה חמורים.

בניין שלא חוזק נגד רעידת אדמה אף שאין ספק כי הוא נכלל באחת מקטגוריות אלה ואולי אף בשלושתם, לא יכול להיוותר בלא חיזוק, מאחר שהימנעות מחיזוקו חושפת את דיירי הדירת שבו לסכנת נפשות- פשוטו כמשמעו. פיקוח נפש מחייב חיזוק מבנים אלה לאלתר.

אף שבשנים האחרונות גברה מודעותם של תושבים רבים לצורך בחיזוק מבנים עדיין לא נמצא מענה ממלכתי כולל ואפקטיבי לחיזוק כל הבתים שחיזוקם נדרש בדחיפות. יש לכך סיבות שונות כגון העדר כדאיות עבור הקבלנים לחזק דירות ביישובי הפריפריה ועוד.

עם זאת, כל רעידת אדמה, שאחריה מדווחים תושבים כי הם חשו אותה והיא אף גרמה לתזוזת רהיטים בביתם, מהווה תזכורת לצורך הדחוף לחזק מבנים. יש לקוות כי בישראל יספיקו להקדים תרופה למכה הצפויה, אף שאין לדעת מתי.