האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera

רגע לפני בנייה: בדקו נחלה מתאימה למכירה

אחת ההצעות הבולטות לרכישה בתחום הנדל"ן בשנים האחרונות , היא של נחלות למכירה. לא מעט אנשים שמחזיקים בנחלות מעדיפים למכור אותן ולעבור להתגורר במקומות אחרים, כמו כן ניתן למצוא קרקעות חקלאיות אשר מיועדות למכירה לצורך בנייה.

בכל מקרה בו אנחנו מבקשים לרכוש נחלה אשר מוצעת למכירה, הרי שעלינו לבחון את הקרקע בהתאם, לפני שאנחנו מחליטים האם היא מתאימה לנו או לא. הבדיקה חייבת להיעשות על ידי גורם מוסמך אשר מתמחה בבדיקות גיאולוגיות ובדיקות אחרות, על מנת שיהיה ניתן לקבוע האם אכן ניתן לבנות על הקרקע, במידה ולא, מוטב לנו שלא לרכוש אותה שכן אז ניתקע עם שטח קרקע שלא נוכל לעשות בו דבר.

לפני שנסביר כיצד עושים בדיקה עבור שטח קרקע עליו יש נחלה למכירה, חשוב להבין שהבדיקות מחויבות מבחינתנו כרוכשים, לא רק מסיבות כלכליות, על מנת שלא נפסיד את כספנו אלא מעבר לכך, הבדיקות חשובות לצורכי בטיחות, ייתכן מאוד שאם אנחנו נחליט לרכוש נחלה מסוימת ונגלה שמדובר בשטח אדמה שאיננו בטיחותי לבנייה, הרי שלא נוכל להשתמש בה ואם נשתמש, ייתכן מאוד שנידרש לפרק את המבנה.
 

כיצד מבצעים בדיקות קרקע לפני רכישת נחלה

עוד בטרם אנחנו מגיעים לשלב בו אנחנו חותמים על חוזה, עלינו לדרוש לערוך בדיקות קרקע לפני בנייה. בדיקות אלו יבוצעו על ידי מומחים בתחום, מדובר במומחים שמנוסים בגיאולוגיה והם יודעים לזהות האם מדובר בקרקע יציבה, בטוחה, קרקע שאין בה זיהומים והאם אכן ניתן לבנות עליה. הבדיקות שהם ייערכו, יכלול נטילת דגימות מן הקרקע, סקירה היסטורית שלה, בחינת זיהומים ורעלים, וכן הם יבצעו בדיקה שתוודא שהקרקע יושבת בשטח איתן וחזק על מנת שתהיה יציבה מספיק לצורך בנייה.

לאחר שהבדיקה תסתיים, ויגיעו התוצאות שלה, יוכלו המומחים להסביר לכם האם הנחלה שאתם מבקשים לרכוש אכן יכולה להתאים לבנייה. יש לקחת בחשבון, במידה ומדובר בקרקע מזוהמת או לא בטוחה, קטנים הסיכויים שתוכלו לשנות את המצב ולכן עדיף לכם לוותר עליה ולחפש נחלה למכירה במקום אחר.
 

בדיקות נוספות לצורך רכישת נחלה

מלבד בדיקות קרקע, יש לערוך גם שורה של בדיקות נוספות לשם רכישת נחלה, בין היתר, רצוי לבצע בדיקות לגבי זכויות הקרקע מבחינת המוכר, האם הוא רשאי למכור לכם אותה ומה מותר או אסור לכם לעשות איתה. מאחר וחלק מהקרקעות נמצאות בשטחי מושבים או אגודות שיתופיות אחרות, ייתכן שלא תוכלו לערוך כל שינוי ללא הסכמת החברים, אלא אם כן מראש סוכם שהקרקעות המוצעות למכירה ניתנות לכל שימוש.

כידוע בשני העשורים האחרונים החלו לשווק נחלות למכירה באזורים שונים ברחבי הארץ, בנחלות אלו ניתן לעשות שימוש לצורכי מגורים ושימושים אחרים. לכן לפני שאתם ממהרים לרכוש נחלה מסוימת, וודאו שאכן אתם יכולים לעשות בה שימוש כפי שאתם מתכוונים.