האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera

סיבות לחיזוק מבנים

סיבות לחיזוק מבנים

אחד מהליכי התכנון והבנייה הפופולאריים ביותר בשנים האחרונות הוא ביצוע חיזוק מבנים קיימים מתוקף תמ"א 38. הסיבה העיקרית בגינה קמה תוכנית תמ"א 38 היא העובדה שישראל נמצאת באזור גיאוגרפי פעיל מבחינה סיסמית וההגיון הבריא מחייב להיערך לתרחיש פוטנציאלי של רעידת אדמה בעוצמה חזקה באמצעות חיזוק מבנים ישנים. אולם, הדיירים במבנה הנמצא בהליך תמ"א 38 צריכים למכור את זכויות הבניה שלהם ולהסתגל למבנה הנמצא בתקופת שיפוצים מוגדרת מראש, או אף להעתיק את מקום מגוריהם למקום אחר במשך תקופה זו. לאור זאת, מהן בכל זאת הסיבות לבצע חיזוק מבנים?

ביטחון מדיני


הסיבה המרכזית והחשובה ביותר למימוש תוכנית תמ"א 38 היא שמירה על ביטחון חיי האזרחים. חשוב להבין כי במידה ומבנים אלו לא יחוזקו הדבר עלול לעלות בחיי אדם. ברמה המדינית קיים תרחיש בו קריסת מבנים תגרור אחריה תושבים שנשארים ללא בית, תביעות ענק נגד חברות ביטוח, פשע ועוני והמדינה תיאלץ להתמודד עם השלכותיו של אסון טבע גדול כגון רעידת אדמה, הרס ונזק רב בעלויות כלכליות עצומות. מכאן שעלינו להפגין ראייה קדימה ולהבטיח את תקינות ובטיחות המבנה.

ביטחון אישי

ברמה האישית, דיירים החיים במבנה מחוזק על פי התקנות יכולים להרגיש בטוחים יותר בביתם. לעיתים, חוסר נוחות זמנית של שיפוצים הוא זה שיכול למעשה להציל את חיינו, חיי משפחתינו ואת חייהם של אנשים רבים אחרים. מעבר לעובדה שמבנים שיסודותיהם אינם מחוזקים יכולים להוות בעיה מזדחלת גם ללא מקרה אפשרי של רעידת אדמה, אלא כתוצאה מבלאי טבעי של בניין או תנודות קרקע קבועות.

עלייה בערך הנכס

חיזוק מבנה משליך באופן ישיר על ערך הבניין כולו. ערכה של כל דירה עולה באופן ניכר לאחר שתמ"א 38 הושלם אפילו רק בכ-35%. בעת מכירה או השכרה של הדירה ניתן להרוויח הרבה יותר מכפי שהתאפשר לנו טרם השיפוצים והחיזוקים.

עלייה באיכות החיים

תמ"א 38 מעניקה לדיירי המבנים תמריצים והטבות על מנת לזרזם לבצע את הפרויקט. תמריצים אלו מעלים את רמת החיים של הדיירים במבנים של תמ"א 38 באופן משמעותי. לדוגמא, הדיירים יכולים להנות מהוספת מעלית לבניין, מקומות חניה, מחסנים נוספים, ממ"ד, תוספות של מרפסות, שבילי גישה, חדר מדרגות חדש, שיפוץ קוסמטי למבנה כולו, הרחבת דירות ועוד מגוון אלמנטים נוספים שיבטיחו עלייה באיכות החיים וכן עלייה בשווי הנכס.

זה חינם

השיפוצים והחיזוקים נעשים מתוקף התוכנית הארצית לחיזוק מבנים (תמ"א 38) ועל כן הדיירים אינם צריכים לשאת בהוצאות. רב הקבלנים אינם גובים שכר עבור עבודות חיזוק מבנה הבניין במסגרת תמ"א 38, וחשוב להבין כי מדובר בסכומי עתק בגובה של מליוני שקלים. כתוצאה מביצוע התהליך, דיירי הבניין נהנים מחיזוק, שיפוץ והרחבה של מבנה הבניין בתמורה למתן אפשרות לקבל לממש את זכויות הבנייה על גג הבניין. הקבלן מכסה את עלויותיו הרבות באמצעות מכירה או השכרה של הדירות הנוספות שבנה בקומות העליונות.