האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera

ממה בונים בית

ממה בונים בית

שיטות הבנייה השונות ברחבי העולם ולאורך ההיסטוריה מלמדות אותנו על חומרי בניין רבים ושונים, שחלקם נשארו אתנו עד היום וחלקם כבר אינם משמשים אותנו לבניית בתים קבועים. בעבר נהוג היה יותר לבנות בבטון, מלט, לבנים, אבן – יסודות יציבים שקשה היה להפיק, לחצוב או להכין ולצקת אותם, ולכן שיטות בנייה אלה אטיות יחסית לימינו, מה שגורם לרבים לוותר עליהן ולחפש שיטות בנייה שעושות שימוש בחומרים שקל לתפעל ולהרכיב לבניין שלם.

ברזל ובטון ליסודות


יסודות בניין עשויים בדרך כלל מבטון, ברזל ופלדה. את היסודות מניחים כמה שיותר עמוק באדמה לפי הצורך, לאחר חפירה והוצאת עפר. כלונסאות הברזל מוחדרים לאדמה כדי לצקת את הבטון לתוך עמודי היסודות ועליהם להניח את התשתיות.

בטון הוא חומר שמורכב מעירוב יחד של חול, צמנט, חצץ (אגרגט) ומים. התערובת מוכנה במפעל ומובלת לאתר הבנייה במערבל בטון. לבטון לוקח עשר שעות כדי להתקשות ולהתייצב.
ברזל הוא מתכת שמחירה מאפשר שימוש רחב בה בבנייה. הוא בעל עמידות גבוהה והוא משמש כחומר מקובל לשילוב ביציקות הבטון ולבניית בניינים. יש לשים לב שמחירו הוא מרכיב חשוב במחיר הבית.

מתכת נוספת שעושים בה שימוש היא הפלדה המורכבת מסגסוגת של ברזל ופחמן. בפלדה משתמשים רבות לבניית השלד של הבניין בגלל חוזקה.

סוגי לבנים

לבנים – בנייה מסורתית עושה שימוש בלבנים, אותן קוביות דחוסות של חומר שמדביקים אותן אחת לשנייה בעזרת מלט. ישנם סוגים שונים של לבנים ויש לבחור את הלבנים המתאימות בהתאם לתנאים בשטח, למחיר ולאיכות.

לבני בטון הם הבלוקים הידועים והמקובלים ביותר. הם עשויים מתערובת בטון, חול וחצץ דק ובנויים כך שבין הדפנות שלהם חללים הכולאים בהם אוויר לשיפור הבידוד התרמי והאקוסטי. מדביקים אותן בטיח ובטיט.

לבני איטונג עשויים מתערובת של סיד, חול וחומרים מתפיחים שנוצרים בהליך תעשייתי מיוחד להכנת החומר שממנו מנוסרים הלבנים. הם מכילים 50% אוויר לבידוד גבוה ונוחים פחות להדבקה.

לבני סיליקט מיוצרים מחול ומסלעים שיש בהם סיליקה בריכוז גבוה. הלבנים האלה עמידות לחום גבוה.
לבני זכוכית משמשות בעיקר לקירות דקורטיביים ולא לקירות הבית עצמו, למרות שזכוכית נחשבת לחומר חזק מאוד. העבודה בהן דורשת מיומנות גבוהה מאוד.

חומרים נוספים שמהם בונים בשיטות שונות

  • אלומיניום – מתכת בעלת צפיפות גבוהה המשמשת לייצור מוצרים בעלי משקל קל וחוזק בינוני יחסית, ולכן משתמשים בה בבניין למסגרות השונות לדלתות וחלונות ולידידות.
     
  • גבס – מינרל רך שמערבבים עם מים ומתייבש במהירות ומתקשה. גבס הוא חומר מצוין לבניית קירות פנימיים משום שהוא נחשב למבודד טוב של חום ורעש. הוא נוצק לתוך תבניות וממלא אותן היטב ולכן נוח לעבוד אתו. משמש גם לשיפוצים והשלמות. הוא אינו משמש לבניית מבנים שלמים ולא לשלד עצמו, ולכן חייב תמיד להיתמך במבנה העשוי לבנים או פלדה.
     
  • טיח – החומר שמצפים בו קירות מבפנים ומבחוץ ועשוי מלט ומשמש גם לאיטום.
     
  • חומרי הבנייה הקלה – עץ, פלסטיקים ופולימרים שונים, חומרים סינתטיים חדשנים ועוד המשמים לבניית מבנים טרומיים לבנייה הקלה במפעלי ההרכבה שלהם.

החומרים השונים, איכותם ומחירם הם קריטיים לתקצוב עלויות הבניה של הבית. אדריכל וקבלן טובים ידעו להתאים לכם את החומרים הטובים ביותר, בעלויות הטובות ביותר וכמובן בהתאמה מלאה לסגנון העיצוב, לאקלים ומתוך הקפדה גם על איכות העבודה.