האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera

מדריך לניהול בנייה של בית פרטי

מדריך לניהול בנייה של בית פרטי

על מנת להקל על עצמכם את המעקב והבקרה אחרי תהליך בניית ביתכם, רצוי ומומלץ להפקידו בידי קבלן מפתח, אשר יבצע את עבודת הבנייה באמצעות קבלני משנה. מבחינתכם - הוא הכתובת לפניותיכם, לשאלות, לבקשות, להערות, להארות, ולכל מה שעשוי להיות חלק בלתי נפרד מתהליך בניית בית.

חשוב לדעת- הבית שנבנה הוא הבית המיועד לכם. הבית שלכם. זכותכם ואולי אף חובתכם לעקוב ולוודא כי בנייתו מתקדמת על פי התכנית, בכפוף ללוח זמנים מוסכם. אם אין לכם רצון, אפשרות או יכולת (במידה שאתם לא סומכים על עצמכם כי המעקב שלכם יהיה אפקטיבי מספיק) תוכלו, לשיקולכם, לבחור מפקח בנייה, אשר ישמש הנציג שלכם ומיופה הכוח מטעמכם לבקר באתר הבנייה לעתים תכופות.

מפקח הבנייה אמור להיות איש מקצוע המוודא כי הבנייה תיעשה על פי תקני איכות ובטיחות מחמירים ומחייבים. אף ששכירת שירותיו כרוכה, כמובן, בעלות כספית- התועלת שהוא עשוי להביא בפיקוח הצמוד וההדוק עשויה לחסוך לכם כסף רב פי כמה וכמה מהסכום שתשלמו לו.

חשוב לבחור מפקח בנייה מנוסה בפיקוח על בניית בתים פרטיים בכלל ובית פרטי מהסוג ומהגודל שאתם מתכננים בפרט. חשוב שהוא יהיה מנוסה מספיק כדי לאתר תקלות- ודאי לאחר שהן קורות- רצוי לפני כן, כאשר הוא מזהה משהו בתהליך הבנייה שעלול לגרום תקלה או חורג מהתכנית שלה.

גם אם אתם מחליטים לקחת אחריות מלאה כל בניית ביתכם, ולשכור באופן עצמאי קבלני משנה לביצוע העבודות השונות (ריצוף, טיח, צבע, חשמל, מיזוג אוויר ועוד) רצוי להסתייע בשירותיו של מנהל עבודה, אשר ישהה באתר הבנייה, יפקח על הקבלנים ועל העובדים ויוודא כי נשמרים כללי הבטיחות. בהעדר מפקח מי שעלולים לשלם את מחיר הכשלים הבטיחותיים עלולים להיות, חלילה, אתם. גם עלות שירותיו של מנהל העבודה עשויה להשתלם לכם בגדול על פי משוואת עלות- תועלת. מנהל עבודה מקצועי ומנוסה עשוי לסייע לכם להשיג בעלי מלאכה שונים במחיר תחרותי ואטרקטיבי.

חשוב לדעת, כי האחריות שאתם מפקידים בידיו של קבלן המפתח או מנהל העבודה היא רבה. לכן מוצק ולגיטימי לעשת סקר שוק יסודי ולערוך בירור מקיף וממצה עם מי שמצאתם אותו ראוי ומתאים להיות "המועמד הסופי" לביצוע העבודה: שיידע להבין כתבי כמויות, יידע כיצד להניע את העובדים ולנהל אותם בעבודתם, ינסה להפחית בחומרים מבלי לגרוע חלילה באיכות הבית בכלל ובתקני האיכות והבטיחות שלו בפרט, יאיץ ויזרז את תהליך הבנייה.

אף שהרצון לחסוך כסף הוא מובן, טבעי ולגיטימי, ודאי לא נכון לנסות לחסוך אותו במקום, שבו לא זו בלבד שלא ייחסך כסף אלא עלולה להיגרם הוצאת כסף רב מהמתוכנן. שכרו של הקבלן או מנהל העבודה הוא חלק בלתי נפרד מסך כל ההוצאות הכרוכות בבניית בית. בהצלחה!