האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera

השלבים בבניית בית פרטי

השלבים בבניית בית פרטי

אנשים שונים עשויים להעדיף לנהל את בניית הבית הפרטי שלהם בכוחות עצמם תוך בחירה עצמית של בעלי מקצוע שונים. אין ספק כי בשל חשיבות תכנון מוקפד ויסודי של יסודות הבית בפרט ושל כל שלבי בנייתו בכלל נדרשת מעורבות של אדריכל האמון על תכנון בתים על פי כל עקרונות הבנייה ותקני האיכות והבטיחות המחמירים והמחייבים.

ברור לכול כי הבית אמור להיבנות על שטח שיירכש על ידכם, לכן כל התהליך מתחיל בקניית מגרש. קנייתו אמורה להתבצע על פי מכלול של פרמטרים ושיקולים שונים. לאחר שהסכמתם על מיקום הבית חשוב לברר האם ניתן לקנות בו מגרש לבנייה.

תנאי ראשוני הכרחי הוא ייעוץ עם אדריכל להכנת תכנית או להגשתה לאישור הוועדה המקומית ( בתחום השיפוט של המקום שבו הוא אמור להיבנות) לתכנון ולבנייה. אדריכל יכול לתכנן עבורכם את הבית תוך שיג ושיח עמו להגדרת צריכם ורצונות ולאפיונם. תהליך התכנון מתבצע בשקיפות מלאה תוך מעורבות פעילה של הלקוח עד לאישורו את התכנית המוצעת, זו שגובשה בשיתוף פעולה  עמו.

לאחר שהתכנית הסופית, זו שקיבלה את אישורכם לה, מתגבשת והיא עונה על דרישות חוקי הבנייה מזה ולתנאי המגרש מזה האדריכל מכין אותה על פי הכללים המחייבים בנושא הגשת תכנית בקשה להיתר. התכנית מוגשת לבדיקתה של הוועדה ולהערכה ראשונית שלה. לאחר שהוועדה בודקת היא שולחת אליכם תכנית לאישורכם ומחייבת אתכם לשלם לוועדה ולרשות המקומית את כל התשלומים הנדרשים. לאחר מכן מונפק לכם רישיון הבנייה.

בסיוע האדריכל אתם יכולים להגיש את תכנית הבנייה המפורטת שהוא תכנן יחד עם התכניות ההנדסיות של הבית לקבלת הצעה מקבלנים שונים. זה השלב שבו מקובל לערוך סקר שוק לבחינת הצעות של קבלנים שונים. לאחר שאתם בוחרים את הקבלן הוא ניגש לתחילת ביצוע הבנייה.

לאחר שהקבלן המבצע מסיים את הקידוחים, יסודות ועבודות הבנייה, לרבות פיתוח המגרש שעליו נבנה הבית, עליכם להגיש לוועדה טופס המכונה 'טופס 4' שהוא תנאי הכרחי להגשת בקשה אל חברת החשמל לצורך קבלת חשמל קבוע.

חשוב  וכדאי לדעת ו.. לעשות:

  • המתנה לקבלת היתר בנייה עשויה לארוך בין חודשיים לארבעה חודשים.
  • רצוי לנצל את משך הזמן הזה לקבלת הצעות מחיר מקבלנים.
  • שקלו היטב מה  עדיף: לנהל את הבנייה בכוחות עצמכם, מה שאומר התקשרות עם כל אחד מהקבלנים המבצעים או הפקדת מלאכת ניהול כל תהליך הבנייה בידי קבלן ראשי שמפקח עליה והוא מהווה עבורכם את הכתובת לכל מה שקשור לבנייה.
  • חשוב לקבוע לוח זמנים מוגדר ומוסכם לביצוע עבדוה ולהתנות את תשלום מלוא הסכום רק בסיום העבודה.
  • לצורך הגשת טופס 4  ( אישור אכלוס) תידרשו לקבל חתימות ואישורים רבים: חתימת הקבלן, המהנדס, אישור האדריכל, אישור חברת הגז, אישור חברת הכבאות, אישור אגף התברואה, אישור ארנונה, אישור מחלקת תקבולים, אישור מחלקת הדרכים.
  • מומלץ לכם להתנות את סיום העבודה מול הקבלן הראשי בקבלת אישור האכלוס.
  • חשוב לקחת חברה לקידוח, ניסור בטון כדי להתמודד אם נתקלים בקשיים בבנייה, ביקוע סלעים ועוד.