האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera

הוספת מעלית בבניין קיים

הוספת מעלית בבניין קיים

בישראל קיימים אלפי בנייני מגורים ובנייני משרדים, מרביתם בגובה שלוש או ארבע קומות, בהם לא מותקנת מעלית. כאשר דיירים מנסים למכור את הנכס הממוקם בקומות הגבוהות הם מגלים כי עליהם להוזיל את מחיר הדירה מאחר ורבים מעדיפים לא לרכוש דירה בבניין ללא מעלית. אמצעי זה  משדרג את איכות החיים, מאפשרת למבוגרים להגיע בנוחות לדירתם, ומקלה על סחיבת הקניות לדירה הממוקמת בקומות הגבוהות. עם זאת, הוספתה לבניין קיים כרוכה באישורים מתאימים, בעלויות כספיות ובגיבוש תמיכה של לפחות 2/3 מהדיירים כפי שהחוק קובע. כמו כן, כדאי לדעת כי על החברה המבצעת להכין את התשתיות הנדרשות ובמהלך הבנייה עלולים לסבול מרעש, אבק וחוסר נוחות, הקמת פיגומים להכנת הפיר ומעבודה וסכנה הנמשכת מספר שבועות.

הסכמה של הדיירים


כדאי לדעת כי קרוב ל- 1,500 מעליות חדשות מותקנות מדי שנה בבניינים קיימים לאחר שדיירים במבנה קיבלו החלטה משותפת, ברוב של 2/3, על מנת לשפר את איכות חייהם וליהנות משיפור משמעותי גם בשווי הנכס שלהם. לכן, כאשר מעוניינים להוסיף מעלית חשוב לשוחח עם השכנים, עדיף בהתחלה לסכם עם הדיירים בקומות העליונות. סביר להניח כי מספר דיירים יתנגדו לבקשה בגלל העלות הגבוהה הכרוכה בהוספת מעלית, בגלל עבודות הבנייה הארוכות ומשיקולים אחרים כמו הטענה כי מעלית מכערת את הבניין. כדאי לגלות סבלנות ולשכנע את הדיירים במתינות.

בחירת חברה מקצועית ומנוסה

לאחר גיבוש רוב מספיק יש לחתום על מסמך אישור ולצרף אותו לבקשה להוספת מעלית לבניין אותה מגישים למחלקת ההנדסה בעירייה. חשוב לדעת כי רשויות מקומיות נוהגות לגבות היטל השבחה בגין ההוספה לבניין קיים. לאחר מכן יש לפנות לחברת החשמל מאחר ויש צורך להתקין מונה חשמל.

כעת יש לבחור חברה מקצועית ובעלת כל האישורים הנדרשים להוספת מעליות לבניינים. החוק בארץ קובע כי רק חברות בעלות אישור מטעם אגף הפיקוח על העבודה יכולות להוסיף מעלית לבניין קיים. לכן, כדאי לבחור חברה מורשית שמבצעת את כל העבודה ולא מעבירה אותה לקבלני משנה.

שלבים להוספת מעלית לבניין קיים

בהתאם לחדר המדרגות בבניין ניתן לבחור בין מעלית פנימית לחיצונית, התקנה כזו  אורכת מספר שבועות בהתאם למורכבות העבודה. יש להכין בור מתאים, להקים חדר מכונה, להכין את תשתית החשמל הנדרשת ולחבר אותה בהמשך למונה החשמל המותקן על ידי חברת חשמל, להקים פיר לאורך כל חדר המדרגות, להתקין את המנוע כאשר יש הבדל בין הסוג  החשמלי לסוג ההידראולי, להתקין דלתות לפיר המעלית ולסיום להתקין את תא הנוסעים. יש לבצע בדיקות קפדניות ולהריץ אותה מספר פעמים לפני בדיקה של מכון התקנים ולאחר השלמת כל האישורים והבדיקות יש לחתום על הסכם שירות ואחריות, לספק הסברים לדיירים ולמסור את המעלית לשימושם.