האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera

בניית בית באופן עצמי איך להגשים את החלום?

בניית בית באופן עצמי איך להגשים את החלום?

יש אנשים אשר את בית החלומות שלהם לא מפקידים בידי אחרים אלא מגשימים אותם במו ידיהם.  איך אומרים? קל – זה לא... גם מי שלא בונים את ביתם במו ידיהם ועדיין רוצים לבנות אותו באופן עצמאי נדרשים לאתר בעלי מקצוע מאומנים ומיומנים בבניית סוג הבית המבוקש, וכמובן שיציעו מחיר תחרותי ואטרקטיבי.

יש דרכים שונות ומגוונות לבניית בית: קניית שטח ומסירת תכנון הבית לידי אדריכל, כאשר את הבנייה מבצעים קבלנים שונים שאותם משיג בעל הבית. לחלופין- ניתן לרכוש בית קיים ולבצע בו שיפוץ ושדרוג כלליים, ממסד הבית עד גגו.

בניגוד לרכישת בית מקבלן, כאשר בונים אותו באופן עצמאי חלה על הבעלים אחריות לאיתור בעלי המקצוע השונים. ראש וראשון להם הוא- אדריכל. חשוב לבצע סקר שוק, להשוות מחירים, לקבל המלצות מחברים שבנו בית באמצעות קבלן שהם יכולים להמליץ עליו בלב  שלם. חשוב לראות עבודות קודמות של האדריכל אבל לא די להסתפק בכך: חשוב לשאול את מי שהסתייעו בשירותיו כיצד הוא התנהל מולם; בהגינות, בשקיפות וביושר או, חלילה...  האם הוא פתוח לשאלה, מעדכן כל העת,   האם הוא נעים הליכות ועוד. כימיה חשובה לא רק במעבדה...

כאשר בונים בית באופן עצמאי חשוב ביותר להסתכל לטווח ארוך. אם זוג צעיר רוצה לבנות הוא ודאי אמור לבנות בית שיהיה בו מקום מספיק לכמות הילדים המתוכננת; אם מי מבני הזוג- קל וחומר שניהם- עובדים, בעיקר או באופן חלקי, בבית, חשוב לבנות בו חדר עבודה או פינת עבודה שבה אפשר יהיה לעבוד בתנאים נוחים. מאחר שאינכם מקבלים בית מוכן אלא צריכים לתכנן אותו מיסודו- חשוב לתכנן בקפידה גם את מיקום השקעים בו ומספרן, לחלק את החלל של מתחם הבית באופן מושכל, לתכנן את מיקומן של מערכות אבטחה שונות, להשתמש באלמנטים של בית חכם ועוד. כל אלה צריכים להילקח בחשבון כבר בשלב התכנון.

מאחר שבניית בית באופן עצמאי מחייבת תכנון מוקדם של התקציב, חשוב להחליט האם אתם מפקידים את חלק הארי שלו בידי הקבלן המבצע שהוא אחראי על העסקת קבלני משנה או האם אתם אלה המשלמים ישרות לכל אחד מהם. כך או כך חשוב להתייעץ עם מומחים בתחום תכנון בית פרטי שיוכלו לתמחר את סך כל העלויות- הוודאויות והצפויות - של הבית, בידיעה ברורה כי אתם עשויים להיזקק להוצאות בלתי צפויות משלימות. חשוב  לציין ובעיקר חשוב לדעת, כי הוצאות בלתי צפויות בבניית בית באופן עצמאי עשויות/עלולות להגיע לכחמישית מהתקציב הכולל שלו.
על מנת לא לעכב את הבנייה חשוב להגיש את התכנית לאישור רק לאחר שאתם שלמים עמה לחלוטין, מאחר ששינוי בה עלול לעכב אתכם לזמן ממושך.

טיפ: הואיל וסביר להניח כי אתם אנשים עסוקים, מומלץ לשקול העסקת מפקח בנייה מטעמכם. עצם ידיעתם של הקבלנים המבצעים השונים כי קיימת סמכות מקצועית שמפקחת עליהם תחייב אותם לבצע את עבודתם נאמנה.