האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera

בנייה על ידי קבלן אחד או מספר קבלנים

בנייה על ידי קבלן אחד או מספר קבלנים

כמו בכל נושא שבו ניצבות בפנינו שתי אפשרויות – או יותר- גם בנושא הבנייה אנחנו ניצבים בפני דילמה: האם להעדיף קבלן אחר או לפצל את הבנייה למספר קבלנים.

קבלן אחד מרכז את כל עבודות הבנייה ומתקשר עם קבלני  משנה לביצוע עבודות ריצוף, אינסטלציה, חשמל ועוד. עצם העובדה כי הוא אחראי כל קבלני המשנה לא מהווה ערובה לכך שהוא ישכור את שירותם של אנשי המקצוע הטובים ביותר בתחומם. החיסרון שלנו, הבונים את הבית, הוא אי היכרותנו את קבלני המשנה שהוא מעסיק. קבלן אחד ירצה, באופן טבעי וצפוי, לחסוך בעלויות. הוא לא בהכרח ישכור את שירותיהם של בעלי המקצוע הטובים ביותר. תמיד קיים חשש שהוא ישכור דווקא את היותר זולים, גם אם לא את הזולים ביותר.

אם בכל זאת מעדיפים קבלן אחד רצוי ומומלץ לשקול לשכור גם את שירותיו של מפקח מטעמכם על הבנייה, וזאת בהנחה שאתם לא פנויים לבקר תכופות באתר הבנייה ולוודא כי העבודה מתבצעת בו כסדרה תוך שימוש בחומרים איכותיים, בכמות הנדרשת. מפקח בנייה מקצועי יעמוד על המשמר וייצג את האינטרס שלכם.

אחד או אחדים?

בחירת קבלן אחד עשויה להוות יתרון מאחר שהוא, כבעל מקצוע, אמון על פיקוח וביצוע מוקפד ואיכותי של העבודות השונות. הוא מלווה את כל שלבי הבנייה. מאחר שמדוב באדם אחד בלבד- חשוב שתבטחו בו. חשוב שהוא יהיה אדם מקצועי, אמין, הגון וישר.

יש הבוחרים בקבלן בניין אחד או כברירת מחדל או בשל אי ידיעתם את האפשרות להסתייע בשירותיהם של קבלנים נוספים. כאשר מעסיקים קבלני משנה, באופן טבעי עולה הצורך לבחון את מקצועיותם ואת הגינותם. אנחנו מכניסים נתונים חדשים למשוואה. כאשר ניתן לבחור קבלנים שונים מן הסתם נפתחת בפנינו האפשרות לשכור את שירותם של מי שהכי משתלם לנו, בהינתן מגוון פרמטרים ושיקולים, לשכור את שירותם. קבלני משנה המתמחים בתחום ייחודי "צר"- במירכאות או בלעדיהן – צוברים ניסיון בתחום זה. קבלן חשמל לדוגמה יכול לתת לנו מוצר מוגמר איכותי ומשובח. כמוהו קבלן האינסטלציה, הרצף ועוד.

עלות - תועלת

אולי מבחן התוצאה הוא לא בהכרח המבחן היחיד הקובע, אבל הוא ודאי המבחן החשוב ביותר. מבחן זה מצדיק ואולי אף מחייב לבצע שיקולי עלות מול תועלת. לא בטוח כי קבלן מפתח אחד ויחיד, המרכז את כל העבודות, הוא בהכרח יקר יותר, כפי שלא בהכרח שימוש בקבלני משנה מוזיל את סך כל עלויות הבנייה. אמנם קבלן יחיד ודאי בקיא במחירים ובעלויות אבל גם אתם יכולים לבצע סקר שוק ולקבל הצעות מחיר אחדות מבעלי מקצוע שונים ולראות מה יוצא בשורה התחתונה.

כך או כך- כאשר אתם שוכרים את שירותיו של קבלן אחד או של קבלנם אחדים, חשוב לעגן את ההסכמות במסמך כתוב ומחייב, כדי להימנע מהפתעות לא צפויות שעל פי רוב הן בלתי נעימות.