האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera

בנייה מבטון לעומת בנייה מעץ

בעשור האחרון ניתן לראות עלייה מהותית בחדירת שיטות בנייה מתקדמות לשוק הבנייה בישראל ושיטות מבוססות עץ בפרט.

בשנים האחרונות הולכת וגוברת מגמת הבנייה מבוססת עץ ( המהווה כ- 80%  מהבנייה הפרטית ברחבי העולם). יש סיבות שונות להעדפת העץ ובהן:היותו חומר מבודד תרמי מצוין, נוח ופשוט לשימוש, חסין ועמיד בפני רעידות אדמה. העץ, הנחשב לחומר אלסטי וגמיש מתאים עצמו לרעידות ו"זז" עמן...

טכנולוגיית ייצור מתקדמת מאפשרת השלמת בניית בית מעץ במהירות, תוך שמירה על איכות, וזאת ללא צורך בחיזוקים או בתוספות למבנה. חשוב לציין, שניתן לבנות בית מעץ עד שלוש קומות.

יש מי שיעדיפו בנייה מעץ, הנחשבת לבנייה קלה גם מהטעם שהיא חסכונית יותר באנרגיה, אינה מזהמת את הסביבה ומאפשרת לחיות בעולם נקי וירוק יותר.

 

הבטון עדיין רלוונטי

על אף נטייתם של רבים להעדיף בנייה מעץ, הבטון עדייו כאן- יציב וחזק. במקביל לעץ ניתן לראות בתים עם קירות בטון חשופים, מדרגות עשויות בטון, אריחים וריצוף מבטון.  על אף היותו חומר קשיח ומסיבי, ואולי משום כך, הוא ממשיך להוות חומר שימושי בבנייה. יש לו יתרונות בלתי מבוטלים ובהם: חוזקו ואפשרויות העיצוב בו (טקסטורות וצבעים שונים) ליצירת חיפויים במגוון עיצובים, מסה תרמית גבוהה ביחס לבנייה בעץ המהווה יתרון בהקטנת הפרשי הטמפרטורה בתוך הבית במשך היממה, קירות עשויים לשאת עומסים כבדים, אורך חיים של עשרות שנים רבות. עם זאת יש לבנייה מבטון גם חסרונות, כגון: משך בנייה ארוך, זמן רב הנדרש לקירור הבית ולחימומו ביחס לבנייה קלה.

בטון מוחלק מהווה יתרון נוסף לשיטת הבנייה מבטון. זוהי רצפת בטון מוחלקת ונוגדת שחיקה, מה שמעניק לרצפה מראה חלק ואסתטי, ללא כל סדקים וחריצים היוצרים לכלוך ומקשים על ניקוי הרצפה. בבטון המוחלק נעשה שימוש בתעשייה הכבדה והקלה, מפעלים, מוסכים וחניונים, מוסדות ציבוריים ופרטיים ואף בבתי מגורים.


ליהנות משני העולמות

על מנת למקסם את יתרונות שתי השיטות יש הבוחרים לשלב בבנייה עץ ובטון גם יחד, מה שמאפשר להם גם לשוות לבית מראה עיצובי חדיש ומעניין. בכל שיטה – כמו גם בשילוב בניהם- חשוב להקפיד ולוודא כי החומרים יהיו איכותיים ובטיחותיים; שהקבלן המבצע יהיה איש מקצוע כמו גם קבלני המשנה; שהבנייה תתבצע על פי התכנית בדיוק רב; שלא ייגרעו חומרים הדרושים לבנייה כדי להוזיל את עלותה או, חלילה, שלא יועדפו חומרים חלופיים זולים יותר מאותה סיבה.

בית אמור לשמש את דייריו למשך שנים רבות. בנייתו כרוכה בהשקעה בלתי מבוטלת, גם כאשר מעדיפים בנייה קלה על בסיס עץ. חשוב לוודא כי הבנייה תיעשה בכפוף לכל תקני האיכות והבטיחות המחמירים ביותר.

בתכנון הבית ובעיצובו חשוב להקפיד על הגימור הן מסיבה בטיחותית והן מסיבה עיצובית. חריגות בנייה ייתכנו בכל אחת מהשיטות לכן חשוב לעמוד על המשמר בכל סוג של בנייה. בנוסף, תנאי הכרחי להשלמת הבנייה הוא יכולת הדיירים העתידיים לממן את עלותה.

לפני שאתם מתחילים את פרוייקט הבנייה בדקו היטב האם יש לכם די כסף לממן אותה. ובעיקר- היאזרו בסבלנות. גם בנייה קלה אינה מסתיימת ביום אחד.