האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera

בדק בית לאחר הבנייה של הקבלן

בדק בית לאחר הבנייה של הקבלן

קבלתם את המפתח לדירה החדשה? תתחדשו! אבל רגע לפני שאתם חולצים את פקק היין ששמרתם לכבוד המאורע המיוחד ופותחים קבוצה בווטסאפ "חנוכת ביתנו החדש" חשוב שתעצרו רגע ותשאלו את עצמכם האם עשיתם "בדק-בית” ?

בית הוא מקום מבטחים

כשקונים דירה חדשה מהקבלן נראה שאתם מקבלים נכס גמור ומושלם, על פניו זה באמת נכון. אבל כמו שאמרו לפנינו, דברים שרואים מכאן לא רואים משם,לכן מי שמתמצא בתחום הבניין יודע שהדברים אינם תמיד כל כך פשוטים. פעמים רבות גם אצל קבלנים מנוסים ובעלי קבלות נמצאים ליקויי בניה והם מתגלים רק לאחר שנים כשהנזק כבר מהווה בעיה אמיתית וסכנה בטיחותית לדיירי הבית. חוק המכר (תשכ"ח-1968) מעניק לכם, מרגע קבלת המפתחות, ארכה של שנה כדי לבצע בדק בית. באחריותכם להזמין בדיקת דירה מחברה המתמחה בתחום ולקבל בסופו של תהליך את הדו"ח המפרט את הליקויים. למרות שהחוק מותיר זמן של שנה לביצוע בדיקת דירה, מומלץ לבצע בדק בית טרם כניסתכם לדירה.

דוקטור, הבית שלי תקין?

בדק הבית, שייערך על ידי מהנדס מוסמך, בעל נסיון בביקורת של דירות ומבנים, יספק לכם תמונת מצב אמינה לגבי עמידות של המבנה בתקנות ובתקנים המחייבים בחוק ובכפוף לתוכנית הדירה והמפרט הטכני. המהנדס בודק ליקויים אפשריים כגון ליקויי בטיחות, רטיבויות ותקינות כל המערכות כולל אינסטלציה וחשמל ואף את מצב חלקי הבית השונים כולל גגות והחצר. 

אם יימצאו בבית ליקויי בבניה או חריגות מהמפרט או מהתקנים הנהוגים- הקבלן הוא שיישא בעלות התיקון או שיפצה אתכם בסכום הולם עבור המחדל. למשל אם השתמש בחומר בניה זול, בניגוד למה שהובטח במפרט, הוא אחראי לפצות אתכם על ההפר. אחריות הקבלן מתחלקת לשתי תקופות: תקופת הבדק ותקופת האחריות. תקופת האחריות מתחילה עם סיום תקופת הבדק ונמשכת שלוש שנים.

לא להירדם בשמירה

במהלך הבניה עקבו אחר קצב עבודתו של הקבלן. במקרה של סטייה מן הקצב המובטח, שלחו מכתב התראה. מומלץ מאוד, שנייה לפני תהליך הריצוף, להזמין מהנדס מומחה שיבדוק את תהליך הבנייה. אל תנהלו משא ומתן עם קבלני משנה כדי לא לאפשר לקבלן לחמוק. עמדו על כך שכל הכספים שאתם משלמים יובטחו בהתאם להוראות חוק המכר, התשל"ה- 1974. כמו כן חשוב לקרוא את תקנות המכר, הבטחת השקעות של רכושי דירות (סייג לתשלומים על חשבון מחיר הדירה) התשל"ה 1975. כדאי גם להתעדכן בתקנות המכר (דירות) הבטחת השקעות של רוכשי הדירות (הוכחה בדבר השלמת בנייתה של הדירה) התשל"ז- 1976.

עמדו על כך שמסירת הדירה תמסר לכם בצורה מסודרת, לאחר מתן הודעה בזמן סביר מראש. רצוי לקבל את החזקה בדירה לאחר שטיפת הרצפה וניכוי כל הכלים הסניטריים על מנת שתוכלו לראות אם יש פגמים.

המבצר שלכם

בין אם אתם זוג צעיר בתחילת דרכו, או משפחה מרובת ילדים וניסיון, הבית שלכם הוא זה שיכיל אתכם ואת כל הזכרונות הקסומים שתיצרו בו. אז נכון שלפעמיים ההתעסקות בפרטים הקטנים זה דבר מסורבל ומעייף. אבל כבר הגעתם עד לכאן, לקו הסיום, תתעקשו לקבל מאה אחוז ולבצע בדק בית, תתעקשו להיכנס למקום המבטחים שלכם. אל תשכחו רק להיכנס ברגל ימין.