האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera

איטום מרתף

איטום מרתף

המרתף הוא מבנה תת קרקעי המצוי בבתים ומבנים אחרים ומשמש למטרות שונות: אחסון, מגורים, חניונים, וכמובן - מרחבים מוגנים בעת הצורך. מעצם היותו מבנה המצוי מתחת לפני הקרקע, המרתף חשוף למצבים של בעיות רטיבות וחדירת מים - מי גשמים, מי תהום או התנקזות של מים כתוצאה מתקלה במערכות הניקוז של הבניין. בשל כך, איטום מרתף הבית הוא חלק מהותי והכרחי שצריך להתבצע כהלכה כבר בראשית תהליך הבנייה. איטום מרתף המתוכנן היטב ומתבצע באופן המקצועי ביותר יספק למרתף הבניין הגנה מפני חדירת מים, לצד הגנה מתמשכת על תשתיות המבנה ובכך תורם גם לשמירה על יציבות המבנה.

איטום מרתף הוא אתגר מורכב הן בשל מיקומו של המרתף והן בשל הכוחות הפועלים עליו. עבודות איטום שלא בוצעו כהלכה יביאו לכשלים באיטום ולחדירת מים לקירות ולרצפת המרתף, אשר יגרמו לשורה של נזקים קשים ולפגיעה באיכות החיים של הדיירים.

נזקי מים ורטיבות במרתפים

כאמור, איטום מרתף שבוצע באופן לקוי עשוי לגרום לחדירת מים ורטיבות לקירות ורצפת המרתף, אשר בתורם גורמים לנזקים שונים, בהם: התפוררות וקילופי טיח, התקלפות שכבות צבע, נפילת אריחים, הופעת עובש ופטריות (המהווים נזק בריאותי חמור), סדקים בקירות, חלודה, פגיעה בתשתיות החשמל העוברים בקירות ועוד. נוסף לכך, הרטיבות חודרת גם לקירות המבנה וגורמת לברזל המשמש כיסודות המבנה להעלות חלודה. כתוצאה מכך נגרמת פגיעה משמעותית בחוזק היסודות. פגיעה נוספת בחוזק המבנה נגרמת גם כתוצאה מחדירת הנוזלים לבטון, מה שגורם להאצת הזדקנות והתבלות הבטון, וכאמור- לפגיעה בחוזק המבנה. נזק אפשרי נוסף הוא פגיעה בבידוד התרמי של המבנה וביכולתו לשמור על חלל המרתף מפני שינויי טמפרטורה. חלק מהנזקים הללו עשויים להיות בלתי הפיכים ויצריכו איטום מחודש של המרתף, באמצעות איטום מרתף חיובי או שלילי. בשל כך חשוב מאוד להשקיע מראש באיטום מרתף איכותי ומקצועי.

איטום מרתף חיובי ואיטום מרתף שלילי

האיטום של מרתף הבית או הבניין מתרחש כבר בשלבי הבנייה המוקדמים, לאחר יציקת היסודות. איטום זה, הנקרא גם איטום חיצוני או איטום חיובי, מתבצע באמצעות הכנה יסודית של תשתיות המבנה ולאחר מכן עיטוף המבנה ביריעיות איטום מיוחדות וחזקות במיוחד, בשילוב עם חומרי איטום נוספים, כך שבסופו של התהליך המרתף כולו מוגן מפני חדירת נוזלים מבחוץ. תכנון נכון וביצוע מדויק של איטום מרתף חיצוני הוא קריטי, כיוון שקשה מאוד לבצע תיקונים במעטפת האיטום החיצונית לאחר שזו כוסתה בקרקע והמבנה כבר עומד ומאוכלס. במצב קיצוני של כשלים במערכת האיטום החיצונית, איטום חיצוני מחודש יצריך עבודות לוגיסטיות מורכבות ויקרות הכוללות ביצוע חפירות סביב המבנה עד לחשיפת קירות המרתף וטיפול בכשלים או הסרת האיטום הקיים והנחת יריעות איטום חדשות.

אופציה נוספת לטיפול בבעיות של חדירת מים למרתף היא איטום מרתף פנימי, הנקרא גם איטום שלילי, המתבצע בחלקו הפנימי של המרתף. איטום מרתף פנימי דורש אף הוא מיומנויות שונות: ראשית יש לאבחן באופן מדויק את מקור הכשל. בהתאם לאבחון יש לבחור את חומרי האיטום המתאימים לעבודה ולבצע את האיטום באופן המדויק והמקצועי ביותר. תהליך איטום מרתף פנימי מתבצע בכמה שלבים הכוללים מספר שלבי הכנות (ניקיון, חשיפת הבטון, טיפול בחלודה, מילוי סדקים וחורים בקירות ועוד) וכן בהנחת מספר שכבות של חומר איטום מיוחד בהתאם לצורך. חשוב לדעת שאיטום מרתף חיצוני אינו מטפל במקור הבעיה - כשל במערך האיטום החיצוני, אלא רק מספק פתרון זמני, ויצריך תחזוק וחזרה על התהליך ובמידה ובעיות הרטיבות חוזרות.