האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
chrome firefox explorer safari opera

איזה קבלנים/בעלי מקצוע צריך בבניית בית

איזה קבלנים/בעלי מקצוע צריך בבניית בית

מי מאתנו לא חלם בהקיץ על בית חלומותיו וידע בדיוק איך תראה הגינה הירוקה עם הגדר הלבנה.

למרות שנראה כי בשנים האחרונות יש ירידה בבניית בית פרטי לטובת מגורים בדירות בבניין משותף, החלום לבית פרטי הוא עדין חלומם של רבים ויש לא מעט ישראלים שמנהלים את בניית ביתם בעצמם.

עד שרואים את הירוק בחצר, היציאה אל הדרך מלווה בלא מעט צבעים קודרים ורוב המשפחות שנכנסות לתהליך הבנייה יוצרות מכשולים עתידיים כתוצאה מהערכה שגויה של עלות הבנייה ובחירה מוטעית באנשי המקצוע.

אז במידה והחלטתם לא לקחת קבלן מפתח אלא לבנות בית בעזרת בעלי מקצוע ואתם כבר בדרך לקחת משכנתא, עצרו שניה וקראו את המדריך המתומצת שהכנו עבורכם.

המטרה: מודד מוסמך

אז חתמת על מגרש לבנייה, מזל טוב! הצעד הראשון הוא שכירת שירותי מודד מוסמך שיכין עבורך מפה מצבית וטופוגראפית. המודד יבקר בשטח הבנייה ויכין מפה מדוייקת. הסימונים בה יהיו גבולות המגרש ביחס למקום בו החלטת לבנות ובה מסומנים גבולות המגרש ביחס ליישוב, גבולות קו הבניין, דרכים, מבנים שכנים מסוגים שונים, עצים, ארונות חשמל וטלפון, מכסי ביוב, נקודות מים, וכמובן הגבהים של נקודות שונות במגרש - כמו במפת ניווט. מפה זו היא הבסיס למיקום הבית בשטח, תכנון התשתיות והפיתוח, ובסיס להגשת הבקשה להיתר בנייה.


המטרה: מציאת אדריכל

היתרון המרכזי: אשתך יכולה לתכנן את הבית כרצונה

אז חלום יש, מגרש גם והגבולות שלו ברורים, עכשיו צריך לבחור את האדריכל. המטרה שלכם היא ליצור משהו אישי וייחודי לכם לכן הגדירו מראש מה הן השאיפות שלכם מעבודת האדריכל ובפגישה עמו הקפידו לשתף אותו במי שאתם ובאורח החיים שלכם ובתוכניות המשפחתיות העתידיות שלכם. כך האדריכל יקבל תמונת מצב שקופה ורחבה על מי שיושב מולו וביחד איתכם הוא יצליח לדייק במאת האחוזים בבניית בית החלומות שלכם. אדריכלית פנים, מתוקף תפקידה, תלווה אתכם לאורך כל שלבי הבניה והשיפוצים – תכניות הגשה לרשויות, תכניות עבודה, כתבי כמויות, בחירת חומרים ופיקוח אדריכלי, וכן בחירת ריהוט ואביזרים לבית הגמור. לפעמיים גם פגישה אחת של ייעוץ עם אדריכל תהיה מוצלחת ותוכל "לסדר" את הבלאגן בראש.

המטרה: מציאת קבלן

ההמלצה היא לייחס כ-80 אחוז לאיכות עבודתו של הקבלן על פי תוצאות קודמות ו 20 אחוז על פי גובה המחיר. בסופו של דבר הקובע העיקרי הוא דווקא הכימיה בין הלקוח לבין הקבלן. רוב האנשים חסרי מושג מה ממתין להם במסלול המטורף של בניית הבית, אתם אמנם מוגנים ע"י צבא שלם של מהנדסים, קונסטרוקטור,מנהל פרוייקט ובראשם האדריכל, אך התוצאה הסופית תלוייה לא פחות במפקח הצמוד. חשוב כי תחפשו קבלן איכותי, זמין וקפדן, כזה שלא מפחד מעבודה סזיפית שתוליד תוצאות מושלמות.שיטת הקבלנות העצמית, היינו שכירת קבלן שלד וביצוע עבודות הגמר באמצעות קבלני משנה.

המטרה: קבלני משנה מקצועיים

קבלן איטום: אחראי לביצוע עבודות האיטום בבית. איטום המרתף, איטום חדרים רטובים, איטום מרפסות, איטום אדניות, איטום גגות וכדומה.

חשמלאי: החשמלאי כמו מספר בעלי מקצוע אחרים, עובד בפרויקט מתחילתו ועד סופו הוא אחראי להכנות חשמל זמני, הכנות חשמל בסוף שלד, הרכבת לוחות חשמל ומשיכת חוטי חשמל, הרכבת אביזרים, ביקורת חברת חשמל וחיבור חשמל קבוע- זהו השלב האחרון בעבודת החשמלאי, בשלב זה הוא יגיע לאתר לאחר שתיאם את ביקורת חברת החשמל טרם חיבור החשמל הקבוע, לאחר שהביקורת תעבור בהצלחה, חברת החשמל תחבר חיבור קבוע לרשת החשמל.

אינסטלטור: הכנות אינסטלציה צמ"גים וצינורות אויר, התקנת צנרת המים ואביזרים, בדיקת לחץ, הטמעת צינורות ניקוז למזגנים, התקנת ביוב חוץ, הרכבת כלים סניטריים.

קבלן המיזוג: הכנות התשתית למיזוג אויר, הרכבה וחיבור המזגנים.

קבלן האלומיניום: איסוף מידות, הרכבת משקופים עיוורים, הרכבת האלומיניום.

קבלן הטיח: הטייח יכין את שלד הבית לטיח, יוודא כי אין חוטי קשירה , ברזלים ושאר גורמים מפריעים בשלד ויכין את כל הדרוש כדי להתחיל בעבודת הטיח.שלב זה יכלול ביטונים של צנרות החשמל והאינסטלציה, משקופים עיוורים וכו', סיתותים של קירות, צביעת הבית.

גגן (קבלן גגות רעפים): אחראי לבניית גג הרעפים, מהשלד ועד הנחת הרעפים ע"פ תוכניות האדריכלות.

מסגר: עבודות המסגרות כוללות – שער כניסה להולכי רגל, שער חניה, מעקות ועבודות ברזל מיוחדות.

רצף: הרצף בדרך כלל מתחיל ומסיים את העבודה ברצף. כדאי מאוד להתחיל לרצף את המקומות בהם יש תלות בין עבודות אחרות לעבודת הריצוף.

לבסוף, ישנן כל מיני עבודות גמר שהעיתוי הנכון לבצען הוא אחרי סגירת הבית ולפני האכלוס. רוב העבודות הנ"ל יבוצעו על ידכם או על ידי בעל מקצוע מומחה לפי בחירתכם.